Науково-дослідний центр імені М.Д. Леонтовича функціонує з 1996 року (керівник – кандидат педагогічних наук, професор М.А. Печенюк), створений на кафедрі методики музичного виховання, вокалу і хорового диригування. Центр ім. М.Д. Леонтовича співпрацює з Хмельницьким обласним відділенням Національної музичної спілки України, Інститутом мистецтвознавства, фольклору і етнології ім. М. Рильського (Київ). Основними здобутками Центру є проведення 5-ти Всеукраїнських конференцій, присвячених подільському композиторові і педагогу М.Д. Леонтовичу; відкриття меморіальної дошки на будинку колишньої духовної семінарії, у якій навчався композитор, відкриття кабінету-музею Миколи Леонтовича. Після пропозицій ІІ Всеукраїнської конференції, присвяченій 125-річчю М. Леонтовича, та вирішено питання про створення музею композитора, відтоді студентська аудиторія №6 поєднала в собі кабінет методики музичного виховання і музей М. Леонтовича (вулиця Гагаріна, буд. 47). Відкриття музею відбулося 12 грудня 2002 року. У музеї оформлені стенди, на яких представлена література про М. Леонтовича, наукові збірники, партитури творів подолянина.

Науково-дослідницький Центр ім. М. Леонтовича співпрацює з Інститутом мистецтвознавства, фольклору і етнології ім. М. Рильського (Київ), Могильовським державним університетом імені А. Кулешова (Республіка Білорусь), Хмельницьким обласним відділенням Національної музичної спілки України, Кам’янець-Подільською міською організацією Національної спілки краєзнавців України. Основними здобутками Центру є проведення 4-х Всеукраїнських та однієї Міжнародної конференцій, присвячених подільському композиторі і педагогу М.Д. Леонтовичу; відкриття меморіальної дошки на будинку колишньої духовної семінарії, у якій навчався композитор. відкриття кабінету-музею Миколи Леонтовича, меморіальної дошки у мистецькому корпусі університету (вул. Гагаріна, 47). Матеріали конференцій надруковані у наукових збірниках, експонати музею постійно поповнюються. У музеї оформлені стенди, на яких представлена література про М. Леонтовича, наукові збірники, партитури творів подолянина, матеріали конференцій, які проводяться в місцевому університеті та в інших вишах України, періодика. Функціонування такого музею, де представлена творчість подільського композитора і педагога М. Леонтовича, є добрим прикладом для студентів і стимулом до навчання. Вони досліджують творчість митця, пишуть курсові і дипломні роботи, набувають досвіду для майбутньої пошукової і науково-дослідницької роботи. У музеї зберігаються публікації Всеукраїнських наукових конференцій, монографії доктора мистецтвознавства, професора кафедри В.Ф. Іванова «Леонтович – збирач народних пісень», професора А.Ф. Завальнюка, збірка хорових творів (упорядник В. Кузик), збірка літурґійних творів композитора, записи пісень.

Окрім викладання музично-теоретичних дисциплін, у 2018 р. проведено такі заходи:

  1. 9 листопада – лекція до Дня української писемності (Т. Совік).
  2. 27 грудня – Різдвяний концерт. Хор «Ясинець». Кер. ст. викл. Кузів М. В.
  3. 23 квітня – Творчий звіт хору «Мелос» на присвоєння звання Народного. Керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Мартинюк Л.В.

Колектив науково-дослідної лабораторії «Історія, теорія і практика музичної інструментально-виконавської освіти» (керівник – професор Лабунець В.М.) працює над підготовкою навчальних посібників, методичних розробок та методичних рекомендацій. Викладачами ведеться певна робота з написання i видання навчальної літератури. Наявність документів: Наказ № 7-ОД від 27.06.2008 р. про створення науково-дослідної лабораторію «Історія, теорія і практика музичної інструментально-виконавської освіти»; положення про науково-дослідну лабораторію «Історія, теорія і практика музичної інструментально-виконавської освіти»; звіти про діяльність науково-дослідної лабораторії подаються щорічно у відділ наукової роботи та міжнародних зв’язків.

Лабораторія співпрацює з Національним педагогічним університетом ім. М. П. Драгоманова, Рівненським державним гуманітарним університетом, Волинським національним університетом ім. Лесі Українки, Хмельницькою гуманітарно-педагогічною академією, районними, міськими та обласними управліннями освіти та науки, викладачами-методистами мистецьких закладів Хмельницької області.

Так, у 2018 році члени науково-дослідної лабораторії «Історія, теорія і практика музичної інструментально-виконавської освіти» здійснили колективне видання монографії: «Інструментально-виконавська підготовка майбутнього вчителя музичного мистецтва: теорія і практика»: монографія. / Авт. кол.; за заг. ред. В.М. Лабунця. – Редакційно-видавничий відділ Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, 2017. – 208 с., яка присвячена дослідженню фаховій підготовці студентів-інструменталістів у процесі вивчення інструментально-виконавських дисциплін. Монографія адресована для науково-педагогічних працівників, докторантів, аспірантів, магістрантів і студентів вищих навчальних закладів мистецької освіти. 2 навчально-методичних посібники «Методика роботи з дитячим інструментальним колективом» (Лабунець В.М.), «Практикум роботи в концертмейстерському класі» (Маринін І.Г., Олійник В.Ф.).

Проведено наступні заходи:

  1. 29 березня 2018 р. VI Всеукраїнський фестиваль «День українського баяна та акордеона», присвяченого 100-річчю Кам’янець Подільського національного університету імені Івана Огієнка (організатори: Маринін І.Г., Хмелюк М.О.).
  2. 13 жовтня – лекція до Дня захисника Вітчизни (доцент А. Боршуляк);
  3. 1 жовтня – святкування Міжнародного Дня музики (доценти Карташова Ж.Ю., А. Боршуляк);
  4. 18 листопада – концерт оркестру народних інструментів. Кер. проф. Маринін І. Г.
  5. 23 квітня – творчий звіт оркестру народних інструментів на підтвердження звання Народного. Кер. проф. Маринін І. Г.