Ансамбль бандуристів “Чарівні струни”
Художній керівник – кандидат педагогічних наук,
доцент Чабан-Чайка Світлана Володимирівна
Ансамбль бандуристів був створений в 1991 році на базі студентів педагогічного факультету. Керує колективом кандидат педагогічних наук, доцент кафедри музичного мистецтва, голова Кам’янець-Подільського міського осередку Національної спілки кобзарів України Світлана Чабан-Чайка, яка входить до складу Лауреатів Всеукраїнського конкурсу тріо бандуристок «Срібний передзвін» та дуету «Собор».
У 1992 році мала форма ансамблю – тріо стало дипломантом Першого Всеукраїнського конкурсу бандуристів-студентів педагогічних інститутів України, нагороджено спеціальним призом «Надія» Волинським обласним управлiнням культури.
У 1993 році колектив включено у програму виступу та запрошено на Міжнародний конкурс бандуристів імені Гната Хоткевича.
Ансамбль бандуристів бере активну участь у творчій концертній діяльності університету, міста, області, України.
У 1996 р. колектив виступав у творчому вечорі композитора В. Панчука у Київському міському будинку учителя. У 1997 р. ансамбль бандуристів приймав участь у Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій І. Огієнку. У квітні 1997 та 1999 роках – Лауреат Всеукраїнського фестивалю самодіяльних художніх колективів профспілок України (дипломи І ступеню).
Народний ансамбль бандуристів «Чарівні струни» – дипломант VI Всеукраїнського молодіжного фестивалю «Перлини сезону – 2000» у номінації «Українська народна пісня» (м. Київ); переможець VI Всеукраїнського фестивалю-конкурсу виконавців на народних інструментах «Провесінь»(м. Кіровоград).
У травні 2001 р. колектив брав участь у творчому звіті майстрів мистецтв та аматорських колективів Хмельницької області в м. Києві (палац Україна). У червні 2001 р. «Чарівні струни» – Лауреат регіонального фестивалю-конкурсу козацької пісні «Встань, козацька славо! Засвіти знамена!», присвяченому 350-річчю Берестецької битви (м. Радовилів).
Колектив бере участь у проведенні Міжнародного свята «Козацькі забави», «Сім культур», у VI Всеукраїнському огляді журналістської творчості «Калинові острови». У жовтні 2001 р. колектив запрошено на Перший Міжнародний фестиваль етнографічних регіонів України «Родослав» (м. Івано-Франківськ), де успішно виступив з трьома сольними концертами, за що нагороджений Листом Подяки, медаллю, цінними подарунками.
Народний ансамбль бандуристів «Чарівні струни» бере участь у ІІ Всеукраїнському фестивалі ім. В. Перепелюка (м. Вінниця). У лютому 2001 р. колектив – учасник запису телевізійної програми «Мене Вам дав Господь…», присвяченої пам’яті українського поета Івана ІОВА (м. Хмельницький) та учасник творчого вечора українського композитора В. Ілемського (м. Київ).
Лірико-патріотична пісня «Заповідане», написана С. Чабан на вірші В. Матвієнка включена у програму концерту «Пісне моя зоряна» Заслуженого діяча мистецтв України Володимира Матвієнка, з якою колектив побував у таких містах: Київ, Хмельницький, Донецьк, Коростень. Вона посіла належне місце в репертуарі вокально-інструментальних колективів та ансамблів бандуристів України. Пісня, написана ще у 2001 році, не втрачає своєї актуальності, навпаки – більше колективів, особливо шкільних, включає її у свій репертуар. Вона звучить у виконанні дуету у складі заслуженого діяча мистецтв України В. Горбатюка та Народного артиста України В. Єсипка, ансамблю бандуристів «Соколики» з Чернігова, учнівського ансамблю Олександрійської гімназії, ансамблю «Козаченьки» з Житомирщини, ансамблю бандуристів «Чарівні струни» КПНУ імені Івана Огієнка, гурту «Собор», учнівського ансамблю бандуристів Соколівського закладу середньої освіти, що на Хмельниччині, квартету бандуристок «Розмарія» Дніпровської музичної школи №2 і багатьох солістів та колективів.
Пісні керівника колективу С. Чабан «Заповідане», «Душі моєї хвилювання» надруковані видавництвом «Музична Україна» у двох пісенних збірках. У рубриці книги «Артисти – виконавці пісень» вміщено світлину квартету «Чарівні струни».
У травні 2002 р. ансамбль кобзарів «Чарівні струни» брав участь у VI Міжнародному фестивалі кобзарського мистецтва «Дзвени, бандуро» (м. Ялта), за що нагороджений дипломом та листом подяки. У вересні 2002 р. колектив нагороджено Грамотою міського голови за активну участь в культурному житті місті та популяризацію українського народного співу. У червні 2002 р. – номінант ІІІ обласної молодіжної акції «Подільський оскар» у номінації «Крок до Парнасу» (диплом); виступ на презентації митців Хмельницької області у Софії Київській (вересень 2002р.). У березні 2003 р. колектив – переможець номінації «Творчий колектив року» Всеуніверситетського конкурсу «Зірки університету» (диплом). У травні 2003 р. ансамбль «Чарівні струни» – лауреат Всеукраїнського фестивалю-конкурсу кобзарського мистецтва «Під срібний дзвін бандур» (м. Миколаїв). У червні 2003 р. – участь у відзначенні 200-річчя від дня народження Остапа Вересая, де нагороджено дипломом і цінними подарунками (с. Сокиринці Чернігівської обл.).
У жовтні 2003 р. з нагоди 85-річчя заснування Кам’янець-Подільського державного університету колектив та його керівника нагороджено трьома почесними грамотами від обласного управління культури, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, обласного комітету профспілки працівників освіти i науки.
У 2005 році колектив став переможцем ІV Всеукраїнського фестивалю аматорських колективів культурно-освітніх закладів профспілок (м. Хмельницький).
Народний ансамбль бандуристів «Чарівні струни» — переможець Всеукраїнських конкурсів та фестивалів: Всеукраїнський конкурс патріотичної пісні ім. Романа Шухевича (с. Гуків Хмельницької обл. 2006), Всеукраїнський конкурс талановитої молоді «Нові імена» (м. Хмельницький, 2007), V Всеукраїнський фестиваль аматорського мистецтва (м. Хмельницький, 2007).
У доробку народного ансамблю бандуристів «Чарівні струни» біля кількох десятків музичних творів: пісні українських композиторів, обробки українських народних пісень та танців, цикл автентичних колядок, щедрівок, веснянок, акапельні твори. У скарбничці ансамблю бандуристів десятки грамот і дипломів, що засвідчують перемоги в обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах.
2010-2024 роки для ансамблю бандуристів запам’яталися участю у виховних, просвітницьких, громадсько-патріотичних та мистецьких заходах у місті, а також перемогами в обласних, всеукраїнських та міжнародних мистецьких конкурсах та фестивалях, таких як «Родослав», «Поділля OPEN», «Я – АРТИСТ», «Кришталева зірка», «Незабутня Квітка», «MusicUniFest», «Зродились ми великої години» та інших. Учасники колективу успішно навчаються й окрім цього займаються у науковому гуртку «Кобзарство України».
Учасники ансамблю бандуристів «Чарівні струни» Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка живуть українськими народними традиціями – обрядовими, народними композиціями, піснями та романсами українських композиторів, а акомпанує їм український істинно правічний інструмент – бандура. «Чарівні струни» відомі не тільки у місті над Смотричем – Кам’янці-Подільському, але й в Україні. Колектив – учасник Шевченківських днів, громадсько-патріотичних акцій, творчих звітів-концертів, сольних концертних програм, з’їздів Національної спілки кобзарів України, Міжнародних, Всеукраїнських та регіональних конференцій, семінарів, круглих столів з питань розвитку української культури та кобзарства. Ансамбль бандуристів «Чарівні струни» підтримує тісні творчі зв’язки з Національною спілкою кобзарів України, Національною Заслуженою капелою бандуристів імені Григорія Майбороди та Стрітівським вищим педагогічним коледжем кобзарського мистецтва.
Імена керівника і учасників ансамблю бандуристів «Чарівні струни» та творча біографія колективу закарбовані кобзарознавцем Богданом Жеплинським у книгах про найвідоміших митців кобзарського та бандурного світового мистецтва «Українські кобзарі, бандуристи, лірники» та «Ансамблі бандуристів».
За високу професійну майстерність, активну концертну діяльність та за вагомий внесок у розвиток українського національного мистецтва колектив нагороджено почесними грамотами Національної спілки кобзарів України, Центрального комітету профспілок освіти і науки України, Хмельницького обласного управління культури і туризму, обласної державної адміністрації, обласного учбово-методичного центру культури Поділля, обласного відділення Українського фонду культури, Кам’янець-Подільської міської Ради міськвиконкому, ректорату Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.
________________________________________________