НАРОДНИЙ ОРКЕСТР НАРОДНИХ ІНСТРУМЕНТІВ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ІВАНА ОГІЄНКА
Народний оркестр народних інструментів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка під керівництвом професора кафедри музичного мистецтва Мариніна Івана Григоровича відомий у місті та поза його межами завдяки плідній праці як дириґента так і творчого колективу в цілому.
А починалося все з того, що саме у 1986 році з-за підтримки тодішнього ректора професора Анатолія Копилова був створений ним оркестровий колектив, що налічував понад 20 учасників. Перший виступ цього колективу відбувся у травні 1986 року. У 1988 році колективу за його творчі здобутки було присвоєно звання „Народний”.
Один лише перелік творів, що виконувалися тоді оркестром, свідчить про високий творчо-виконавський потенціал колективу: О.Холмінов „Увертюра”, С.Гулак-Артемовський „Чорна хмара з-за діброви” (дует Андрія та Оксани) з опери „Запорожець з-за Дунаєм”, М.Кропивницький „Соловейко”, Є.Адамцевич „Запорізький марш”, Т.Ремешило ”Гуцульські наспіви”, Г.Хоткевич „Героїчна поема про Байду”. Твори різного образно-художнього змісту, індивідуального композиторського стилю зумовило невичерпну різнобарвність музичного колориту і рельєфність стильових та жанрових контрастів репертуарного доробку оркестру. Майже всі оркестровки перелічених творів належать керівнику оркестру І.Мариніну. У 2006 році ним було видано репертуарно-методичний посібник для студентів музично-педагогічних та мистецьких навчальних закладів «Інструментальні твори для оркестру народних інструментів» (випуск І), до якого увійшли власні оркестровки та перекладення. Розуміння виражальних, функціональних можливостей інструментів та виконавських можливостей оркестрантів, використання дотепних та влучних динамічних контрастних моментів засвідчують професіоналізм як керівника, так і його колективу.
Кількісний склад оркестру становить понад 70 учасників, що переважно складається із числа студентів та викладачів.
Оркестр бере участь у міських, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів аматорської творчості. За вагомий внесок у відродження і розвиток національної культури, високу виконавську майстерність у 1997 році Міністерство освіти нагородило керівника колективу Почесною грамотою, а Міністерство культури та мистецтв колективу оркестру оголосило подяку. На Всеукраїнському фестивалі самодіяльних колективів профспілок (Хмельницький, 1999 р.) оркестр відзначено Дипломом І ступеня; за участь у Міжнародному Шевченківському літературно-мистецькому святі (Кам’янець-Подільський, 2000 р.) колектив нагороджено Пам’ятною грамотою оргкомітету.
11 травня 2001 року оркестр під керівництвом І.Мариніна бере участь у творчому звіті майстрів мистецтв та аматорських колективів Хмельницької області в Палаці „Україна” в Києві, де його виступ отримав схвальні відгуки від членів журі – народних артистів України В.Гуцала (дириґент Національного оркестру народних інструментів) та Є.Савчука (дириґент Заслуженої хорової капели „Думка”). За творчі досягнення керівник І.Маринін тоді був нагороджений Почесною грамотою облдержадміністрації та цінним подарунком.
Дириґент оркестру І.Маринін плідно співпрацює з солістами-вокалістами оркестру Народною артисткою України Валентиною Степовою, Заслуженою артисткою України, солісткою Львівського оперного театру і балету імені І.Франка Ніною Мельник; заслуженим працівником культури України, лауреатом Міжнародних, Всеукраїнських конкурсів та пісенних фестивалів Тамарою Плющ; лауреатами Всесоюзних і Всеукраїнських конкурсів та пісенних фестивалів професором Майєю Печенюк, Анатолієм Ляпотою, Мирославом Тишом, Оленою Цибульською, Мариною Стасюк.
Оригінальною пам’яткою народної поезії другої половини ХУІ ст. є „Поема про Байду”, яка в різних варіантах та образах розказує про страту турками в Царграді легендарного Дмитра Вишневецького. Починаючи з 1999 року, залучивши до творчої співпраці найкращих співаків міста (Мирослав Тиш, Петро Підлісний, Одександр Вознюк, Петро Конфедерат, Віктор Білоцький, Юрій Савчук, Георгій Мисюк, Анатолій Ляпота, Микола Стасюк, Сергій Антощук, Іван Сафронюк, Василь Моцик, Володимир Кушнір), Іван Маринін здійснює постановку „Героїчної поеми про Байду” композитора Г.Хоткевича. Цей героїчно-драматичний твір у виконанні чоловічої вокальної групи у супроводі народного оркестру народних інструментів неодноразово виконувався на сценах міст Кам’янець-Подільського, Шепетівки, Хмельницького (театр імені Петровського) та Києва (Палац «Україна»).
Значного резонансу у музичних колах міста набули два виступи оркестру з Народною артисткою України В.Степовою, які відбулися 22 жовтня 2003 року на урочистостях з нагоди святкування 85-річчя з дня заснування державного університету та 14 листопада – на концерті присвяченому Дню працівника сільського господарства. Виступи В.Степової відбулися за сприяння і підтримки ректора університету, академіка О.Завальнюка. У супроводі оркестру народних інструментів під керівництвом І.Мариніна відома співачка В.Степова з нашим земляком М.Тишом виконали дует Андрія та Оксани „Чорна хмара з-за діброви” з опери С.Гулака-Артемовського „Запорожець за Дунаєм”. У доволі об’ємистій гармонійній цілості слухачі почули два чудові голоси, що легко і невимушено зливалися, випромінюючи чистоту та щирість образного вирішення.
31 травня 2005 року колектив відзначив свій 20-річний ювілей творчої діяльності звітним концертом. Художнього керівника та дириґента І.Мариніна за значний внесок у пропаганду народно-інструментального мистецтва нагороджено найвищою відзнакою міста – орденом «Честь і шана». У лютому 2007 року оркестр народних інструментів взяв участь у Всеукраїнському конкурсі аматорських колективів, тоді І.Маринін виборов І місце у номінації «Найкращий керівник профспілкового аматорського колективу».
З-поміж заснованих мистецьких форумів помітне місце посів міжнародний конкурс баяністів-акордеоністів «Perpetuum mobile», який щорічно (з 2008 р.) проводиться на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Конкурс унікальний із-за розмаїття номінацій та учасників (учні початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, середніх спеціальних музичних шкіл-інтернатів, студій педагогічної практики при середніх та вищих навчальних закладів, студенти середніх та вищих мистецьких навчальних закладів різних рівнів акредитації), які беруть участь у сольному та ансамблево-оркестровому виконавстві.
6-9 травня 2010 року в Дрогобичі відбувся ІІІ Міжнародний конкурс баяністів-акордеоністів «Perpetum mobіle». Лауреатом цього конкурсу став народний оркестр народних інструментів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка під керівництвом доцента кафедри теорії, історії музики і гри на музичних інструментах І.Мариніна. У номінації «Оркестри народних інструментів» колектив з Кам’янця-Подільського посів ІІІ місце і вперше виборов звання Лауреата міжнародного конкурсу серед відомих оркестрів провідних музичних навчальних закладів України, таких як Львівська національна музична академія імені М.Лисенка, державний Луганський інститут культури і мистецтв, інститут мистецтв Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника, Ужгородське державне музичне училище імені Д.Задора. Творчий колектив оркестру під орудою І.Маринна показав високий рівень виконавської майстерності, представивши твори в ориґінальних сучасних оркеструваннях. Особливо члени журі відзначил надзвичайно високий рівень професійного виконання «Героїчної поеми про Байду» Г.Хоткевича, «Увертюри» А.Петрова, української народної пісні «Чорнії брови, карії очі» у виконанні лауреата міжнародних і всеукраїнських конкурсів М.Тиша. Конкурсантів оцінювало журі на чолі із заслуженим діячем мистецтв України, лауреатом міжнародних конкурсів композитором В.Зубицьким (Україна – Італія). Членами журі були: заслужений артист України, лауреат всеукраїнських і міжнародних конкурсів, професор Одеської державної музичної академії імені А.Нежданової В.Мурза, заслужені артисти України, доценти Ніжинського державного університету імені М.Гоголя В.Дорохін та М.Шумський, лауреат міжнародних конкурсів, кандидат мистецтвознавства, доцент Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка С.Карась, лауреат всеукраїнських і міжнародних конкурсів, народна артистка України, професор, завідувачка кафедри народних інструментів Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка Л.Посикира.
9-13 травня 2013 року в Дрогобичі відбувся VІ міжнародний конкурс баяністів-акордеоністів «Perpetuum mobіle». Ексклюзив конкурсу – категорія VІ С («оркестри народних інструментів») – не має аналогів в Україні. Географія учасників цієї номінації значно розширилась Україна – Ужгород, Кам’янець-Подільський, Луцьк, Росія – Пенза, Білорусія – Мінськ, Німеччина. Звання лауреата на цьому конкурсі виборов оркестр народних інструментів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка під керівництвом професора кафедри теорії, історії музики і гри на музичних інструментах І.Мариніна, посівши ІІ місце. До конкурсної програми оркестру увійшли «Увертюра» до кінофільму «Приборкання вогню» А.Петрова, «Медітанго» і «Лібертанго» А.П’яццолли, Концерт для акордеона і струнного оркестру (ІІІ частина) Р.Гальяно, «Гуцульські наспіви» Т.Ремешила. Високоповажне журі, яке очолював видатний український композитор-баяніст, лауреат міжнародних конкурсів В.Зубицький (Україна – Італія) відзначило високий рівень професійного виконання оркестрантами «Гуцульських наспівів» та широкий спектр використання традиційного українського музичного інструментарію (трембіта, дримба, скрипка, сопілка, бугай, ліра).
Оркестр народних інструментів гідно представив Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка на міжнародній арені, отримавши схвальні відгуки від авторитетних професійних інструменталістів-народників як в Україні, так і за її межами, що, безперечно, підтверджує серйозність його намірів у примноженні нових художніх досягнень.
У травні 2013 року оркестр народних інструментів підтвердив звання «Народного».
На сьогодні оркестр народних інструментів активно співпрацює з плеядою молодих талановитих вокалістів Кам’янця-Подільського, лауреатами міжнародних та всеукраїнських пісенних конкурсів – Оленою Лютаревич та Оксаною Томків.
Пропагуючи народну пісню, інструментальну музику народний оркестр народних інструментів під керівництвом професора І.Мариніна виховує у слухачів любов та повагу до рідного краю, його історії та культури.
Народна хорова капела «Мелос»
Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка
Народна хорова капела «Мелос» створена у 2007 році на базі мистецьких кафедр педагогічного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка як учбовий хор. Репертуар хору нараховує понад 50 творів як композиторів-класиків, так і сучасних, в тому числі і подільських композиторів Бориса Ліпмана, Олексія Беца, Зиновія Яропуда. Яскрава палітра репертуару дає можливість керівнику колективу організовувати концертні програми, присвячені тим чи іншим подіям та святам в місті та університеті.
Художній керівник хорової капели «Мелос», доцент кафедри мистецьких дисциплін Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, кандидат педагогічних наук, кавалер відзнак міської ради «Честь і шана» та відзнаки міського голови «За заслуги перед громадою» Любов Мартинюк та концертмейтер Ірина Федорова основним завданням у своїй роботі вважають створення колективу з індивідуальним обличчям, особливим стилем трактування та виконання вокально-хорових творів (як класичних, так і сучасних), колективу, який би популяризував українську та зарубіжну хорову музику в місті, області, країні та за її межами. Даний колектив успішно витримав період становлення, невтомних пошуків нових форм та методів роботи. Завдяки добре продуманому та організованому навчальному процесу хоровим колективом «Мелос» досягнуто значних творчих успіхів та високої культури виконання хорових творів.
Зокрема, капела «Мелос» – лауреат диплому II ступеню всеукраїнського хорового конкурсу ім. М.Леонтовича «Товтри – 2011» (м.Кам’янець-Подільський), лауреат диплому I ступеню XIII міжнародного хорового конкурсу «Сонце, радість, краса – 2012», м. Несебр (Болгарія), лауреат диплому I ступеню міжнародного фестивалю мистецв «Балканські наспіви – 2013», м.Паралія Катеріні (Греція), лауреат диплому II ступеню II всеукраїнського хорового фестивалю-конкурсу «Грінченківська весна – 2015» (м. Київ) тощо. За високий рівень підготовки студентів та виконавську майстерність колективу в 2013 році хоровій капелі «Мелос» присвоєно звання «Народний аматорський колектив».
Сьогодні студентська Народна хорова капела «Мелос» щедро дарує своє мистецтво студентам та викладачам університету, кам’янчанам та гостям міста.
Дует “Собор” Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка
Дует “Собор” створений у 2000 році, до якого входять Микола та Світлана Чайки (викладачі кафедри музичного мистецтва). Дует бере активну участь у культурно-масових заходах, які проводяться в місті, це – Міжнародний День музики, День вчителя, Новорічні і Різдв’яні свята, Шевченківські дні, свято Матері, свято Міста, «Сім культур», «Козацькі забави», «Терра Героїка», «Червона калина», «Струни вічності» тощо.
У 2001 році дует “Собор” став учасником спортивно-просвітницької експедиції “Соборна Україна – 2001”, де було здійснено понад 30 виступів колективу перед мешканцями західних регіонів України. У вересні 2002 р. дует виступив на презентації діячів мистецтв Хмельниччини у Софії Київській, де отримав високу оцінку слухачів і подяку Міністерства культури і мистецтв України.
Щедрим на виступи для дуету виявився 2003 рік. У травні дует став дипломантом Всеукраїнського фестивалю-конкурсу кобзарського мистецтва “Під срібний дзвін бандур” (Миколаїв); виступив з концертною програмою на Всеукраїнських змаганнях з техніки велосипедного туризму, що проходили у Києві (Голосіївський ліс); став дипломантом “Вересаєвого свята”, приуроченому 200-річчю від дня народження славетного кобзаря Остапа Вересая (с. Сокиринці Чернігівської обл.); у липні – брав участь у спортивно-просвітницькій експедиції “Ми всі – українці” в Автономній Республіці Крим, здійснивши понад 20 виступів; у листопаді записано дві програми на “Мистецькому каналі” Хмельницької телерадіокомпанії; у грудні – мав виступ у Національної філармонії на урочистостях з нагоди 85-ї річниці заснування Національної Заслуженої капели бандуристів України імені Г.Майбороди та 40-річчя творчої діяльності її керівника – Народного артиста України М.Гвоздя; брав участь у культурно-мистецькій акції “Ми – українці” (Хмельницький).
24 березня 2004 року проведено презентацію нової концертної програми дуету “Собор” «Наша дума наша пісня не вмре, не загине». (25 творів). «Собор» брав участь у прямому ефірі передачі «Український вибір» Національного радіо каналу «Культура» (Київ, 2004), у концерті кобзарського мистецтва з нагоди 10-ої річниці створення Національної спілки кобзарів України (Київ, 2005), у Всеукраїнському фестивалі художньої творчості «Артпалітра» та у відкритті виставки «Шевченкіана» народного художника України Івана Марчука (Київ, 2005), у прямому ефірі передачі «Кобзарі – воїни духу» Національного радіо каналу «Культура» (Київ, 2005), у заключному концерті Всеукраїнської науково-практичної конференції «Буття українців» (Київ, 2005), у творчому вечорі пам’яті визначного кобзаря Миколи Будника (Київ, 2005), у громадсько-патріотичній акції «Червона калина» (с.Гуків Хмельницької обл., 2006).
Дует «Собор» – лауреат всеукраїнських конкурсів та фестивалів, таких як: «Струни вічності» (Вінниця, 2005), конкурсу патріотичної пісні імені Романа Шухевича (с.Гуків Хмельницької обл.), Вересаєве свято (с.Сокиринці Чернігівської обл., 2006), «Срібні струни» (Тернопіль, 2006), «Зустрічі в Зурбагані» (Феодосія, 2006), V фестивалю аматорського мистецтва (Хмельницький, 2007).
У доробку дуету «Собор» біля 50 музичних творів: пісні та романси українських композиторів, обробки українських народних пісень, думи, італійські та циганські пісні, уривки з опер українських композиторів.
Народний ансамбль бандуристів “Чарівні струни”
Ансамбль бандуристів створений в 1991 році. Керує колективом кандидат педагогічних наук, доцент кафедри музичного мистецтва, голова міського осередку Національної спілки кобзарів України, лауреат Всеукраїнських конкурсів у складі тріо бандуристок “Срібний передзвін” та дуету “Собор” Світлана Чайка.
У 1992 році ансамбль став дипломантом Першого Всеукраїнського конкурсу бандуристів-студентів педагогічних інститутів України, за що його нагороджено спеціальним призом “Надія”.
У 1997 та 1999 рр. двічі поспіль ансамбль виборював звання лауреата Всеукраїнського фестивалю самодіяльних художніх колективів профспілок України (дипломи І ступеню); у 1999 йому присвоєно звання «народний».
Народний ансамбль бандуристів “Чарівні струни” – дипломант VI Всеукраїнського молодіжного фестивалю “Перлини сезону – 2000” у номінації “Українська народна пісня” (Київ), лауреат VI Всеукраїнського фестивалю-конкурсу виконавців на народних інструментах “Провесінь” (Кіровоград).
У 2001 р. колектив брав участь у творчому звіті майстрів мистецтв та аматорських колективів Хмельницької області у Києві, виборов звання лауреата реґіонального фестивалю-конкурсу козацької пісні “Встань, козацька славо! Засвіти знамена!”, присвяченому 350-річчю Берестецької битви (м. Радовилів) – “Чарівні струни”; успішно виступив на Першому Міжнародному фестивалі “Родослав” (Івано-Франківськ) за що нагороджений Листом Подяки, медаллю.
Ансамбль “Чарівні струни” взяв участь у ІІ Всеукраїнському фестивалі імені В.Перепелюка (Вінниця). У лютому 2001 р. колектив – учасник запису телевізійної програми “Мене Вам дав Господь…”, присвяченої пам’яті українського поета Івана Іова (Хмельницький), учасник творчого вечора українського композитора В.Ілемського (Київ).
Пісня “Заповідане”, написана С.Чабан на вірші В.Матвієнка включена у програму концерту “Пісне моя зоряна” Заслуженого діяча мистецтв України В.Матвієнка, з якою колектив побував у містах: Київ, Хмельницький, Донецьк, Коростень. Пісні керівника колективу С.Чабан “Заповідане”, “Душі моєї хвилювання” надруковані видавництвом “Музична Україна” у двох пісенних збірках. У рубриці книги “Артисти – виконавці пісень” вміщено світлину квартету “Чарівні струни”.
У травні 2002 р. ансамбль кобзарів “Чарівні струни” брав участь у VI Міжнародному фестивалі кобзарського мистецтва “Дзвени, бандуро” (Ялта), за що нагороджений дипломом та листом подяки. У вересні 2002 р. колектив нагороджено Грамотою міського голови за активну участь в культурному житті місті та популяризацію українського народного співу. У червні 2002 р. – номінант ІІІ обласної молодіжної акції “Подільський оскар” у номінації “Крок до Парнасу” (диплом); виступ на презентації митців Хмельницької області у Софії Київській (вересень 2002 р.).
У березні 2003 р. колектив – переможець номінації “Творчий колектив року” Всеуніверситетського конкурсу “Зірки університету” (диплом). У травні 2003 р. ансамбль “Чарівні струни” – лауреат Всеукраїнського фестивалю-конкурсу кобзарського мистецтва “Під срібний дзвін бандур” (Миколаїв). У червні 2003 р. – участь у відзначенні 200-річчя від дня народження Остапа Вересая, де нагороджено дипломом і цінними подарунками (с. Сокиринці Чернігівської обл.).
У жовтні 2003 р. з нагоди 85-річчя заснування Кам’янець-Подільського державного університету колектив та його керівника нагороджено трьома почесними грамотами від обласного управління культури, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, обласного комітету профспілки працівників освіти i науки.
У 2005 році колектив став переможцем ІV Всеукраїнського фестивалю аматорських колективів культурно-освітніх закладів профспілок (Хмельницький).
Народний ансамбль бандуристів «Чарівні струни» — переможець Всеукраїнських конкурсів та фестивалів: Всеукраїнський конкурс патріотичної пісні імені Романа Шухевича (с. Гуків Хмельницької обл. 2006), Всеукраїнський конкурс талановитої молоді «Нові імена», V Всеукраїнський фестиваль аматорського мистецтва (Хмельницький, 2007).
За високу професійну майстерність, активну концертну діяльність та за вагомий внесок у розвиток українського національного мистецтва колектив нагороджено почесними грамотами Національної спілки кобзарів України, Хмельницького обласного управління культури і туризму, обласної державної адміністрації. Обласного учбово-методичного центру культури Поділля, обласного відділення Українського фонду культури, Кам’янець-Подільської міської Ради міськвиконкому.
У доробку народного ансамблю бандуристів “Чарівні струни” біля 50-ти музичних творів: пісні українських композиторів, обробки українських народних пісень та танців, цикл автентичних колядок, щедрівок, веснянок, а-капельні твори.